Płyty warstwowe zatrzymują ciepło i tłumią hałas

Pojemników socjalnych normalnych kwater użytkowych)

Płyty warstwowe są materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym (choć nadają się również do realizacji inwestycji mieszkaniowych, np. kontenerów socjalnych albo normalnych mieszkań użytkowych). W Polsce pojawiły się w latach 90., a na świecie stosuje się je od ponad 40 lat. O sukcesie tego nowoczesnego kompozytu zadecydowało wiele czynników, w tym doskonałe parametry izolacyjne.

Najlepiej aspektem wypadają prefabrykaty

W zależności od zastosowanego w panelach rodzaju rdzenia budynek odznacza się dobrymi lub bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Wszystko wynika bowiem ze współczynnika przewodności cieplnej właściwej (przenikania ciepła), który ma różną wartość dla różnych tworzyw. Najlepiej pod tym względem wypadają prefabrykaty z wypełnieniem PUR i PIR, czyli odpowiednio: pianką poliuretanową i pianką poliizocyjanuranową.

Przykładowo:

Taki sam element z rdzeniem styropianowym posiada współczynnik przenikania ciepła o wartości 0,38. Wypełnienie wełniane to 0,42, ale w cieńszych panelach (40-80 mm) styropian słabiej od wełny zatrzymuje energię cieplną.

Im energii zatrzymanego obiekcie

Parametry termoizolacyjne są tak istotne, ponieważ decydują o rachunkach za ogrzewanie. Im więcej ciepła zatrzymanego w obiekcie, tym mniejsze jego zużycie i niższe rachunki. Poza izolowaniem energii cieplnej płyty obornickie bardzo dobrze tłumią hałas, dlatego są świetnym rozwiązaniem w przypadku obiektów o profilu wytwórczym i przetwórczym, np. tartaków.